L'église_d'Auvers-sur-Oise

Лудост и величие

На 30 март се ражда този, който ще остане ненадминат в живописта, а и не само там…
За него импресионистът Писаро казва:
“Имам чувството, че този или ще полудее … или ще ни надмине всичките.”
Без да подозира, че Ван Гог ще постигне и двете!
Преди години имах щастието да видя в пинакотеката на Париж една изложба, която изследваше влиянието на японската живопис върху творчеството на Винсент. Картините бяха специално подбрани, повечето от частни колекции. Така се случи, че в три от тях съзрях, не— усетих ЕДНОВРЕМЕННО гения в тоналността на художника и лудостта в мозъка— без това нито за частица да не отнема от величието на достижението му. Не разрешаваха снимки— иначе бих споделил този уникален феномен с вас тук, приятели на изящното.
Но:
Затворете очи и си спомнете най- кривата църква в картините на света— “Църквата в Овер”, която е в музея
Орсе, Париж. Всичко се движи— всички плоскости се движат едновременно една със друга и една КЪМ ДРУГА. Всичко гори, всичко пламти, има линии, които не отговарят архитектурно на постройката, но затова пък допринасят за това безумно движение — извисяване към небесата. Трябва да си немалко луд и още по- голям гений за да го осъществиш. Имах привилегията на младини( 23 годишен) да работя като редактор върху двутомното издание на “ Български художник”— превод от немски на писмата на Ван Гог до брат му Тео( “Als Mensch unter Menschen”). И тогава си дадох сметка, че най- добре може да пише за него един друг безумец— драматургът Антонен Арто. През целия си досегашен живот не намерих по-вдъхновена и проницателна биография за Винсент от монографията на Арто: “ Ван Гог— самоубиецът на обществото”. Не знам дали е превеждана на български, дано успеете да си намерите и прочетете френския оригинал.
Има неща, които се врязват в съзнанието ни за цял живот!
____
( “ Методология на изящните изкуства”, © Иван Бързаков, 2021)

Posted in Анализи за изкуствата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>